Diyet

Bahar Diyeti

Yazar  | 

Diyet yaparak fazla kilolardan kurtulmak isterken dikkat edilmesi gereken küçük detaylar bulunmakta. Kahvaltı, bol lifli yiyecekler ve sebze ile istediğiniz kiloya ulaşabilmeniz mümkün.

Bir çok insanın problemi olan fazla kilolar, baharın gelişi ile sorun haline gelmeye başladı. Peki yapmayı düşündüğümüz diyetler sizce ne kadar doğru? Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Oya Yüksek‘in anlatımı ile bahar diyetinde yapılmaması gerekenler.

Kilo kaybınız ayda 3-4 kiloyu aşmasın

Bir ayda sağlıklı bir şekilde verilebilecek kilo miktarı yaklaşık 2-3 kilo civarında. Eğer fazla kilonuz 5-6 kiloysa yaza zayıf girebilirsiniz. Ancak vermeniz gereken kilo daha fazlaysa kendinizi bu konuda zorlamayın. Çünkü hızlı verilen kilolar hem kalıcı değil, hem de sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Kahvaltısız evden çıkmayın

Bahar diyetinde aynı sağlıklı beslenme planı içerisinde olduğu gibi güne mutlaka sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapılmadığında ilerleyen saatlerde açlık artıyor ve gün içinde alınan kalori miktarı yükseliyor.

Meyvenin yanında süt için

Ara öğünleriniz ihmal etmeyin. Günde 3 ara öğün yapsanız da en önemli olanların ikindi ve gece ara öğünleri olduğunu unutmayın. Ara öğünlerde meyve tüketebilir, yanına da süt-yoğurt-ayran-peynir gibi bir protein grubunu dahil edebilirsiniz. Protein grubunu eklemeniz tokluk süresini uzatarak şeker dengesine katkı sağlıyor.

Günde en az 6 bardak su için

Büyük su bardaklarıyla günde en az 6 bardak su içmelisiniz. Sıcaklığın yükselmesiyle birlikte vücuttaki ödem sorunları da artıyor. Bu sorunun önüne geçebilmek adına yemekleri tuzsuz yiyin, yeterli miktarda su için ve ödem atmaya yardımcı sebzeleri tüketin.

Lifli yiyecekler tüketin

Diyet yaparken birçok kişinin yaşadığı önemli sorunlardan biri kabızlık. Kabızlığın önüne geçebilmenin en önemli kuralı ise bol lifli yiyecekler tüketmek. Patates hariç tüm sebzeler iyi birer lif kaynağı, vitamin ve mineral deposu. Lifli yiyeceklerin ayrıca bağışıklığı kuvvetlendirici ve doygunluk hissini artıcı özellikleri bulunuyor.

2 öğün mutlaka sebze yiyin

Sebze önemli bir vitamin ve mineral kaynağı. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıyor ve ödem attırmaya yardımcı oluyor. Diyet yaparken günde 2 öğün sebzeyi salata veya pişmiş olarak tüketmeniz gerekiyor.

Kaynak(Avrupagazete)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir