Psikoloji

Bilinçli Ritmik Yaşam Koçu Tuncay Beyle Kısa Bir Söyleşi…

Yazar  | 

İçeriği itibariyle alternatifsiz tek eğitim programı olan ve tüm hakları kendisine ait olan Bilinçli Ritmik Yaşam Eğitim Programı ile ilgili bilmediklerimizi Tuncay Bey bizlere kısa bir söyleşi ile açıkladı. İşte bireylerin tüm yaşantılarını etkileyen ve geleceklerine nasıl değişiklikler katarak ilerlemeleri gerektiğini açıklayan Bilinçli Ritmik Yaşam ile ilgili bilinmeyenler…

 

1- Net bir açıklama yapacak olsak Bilinçli Ritmik Yaşamı nasıl açıklarsınız?Bilinçli Yaşam; İnsanın amaç, istek ve hedeflerini belirleyerek ilerlediği yaşam yolunda huzurlu, mutlu ve başarılı bir şekilde yaşamını sürdürmesidir. Ritmik Yaşam ise; Doğanın ve insan yapısının dengesini bozmadan zamanı en doğru şekilde (ritmik) kullanmayı tanımlar.

Bilinçli Ritmik Yaşam, her bireyin kendisinde bulunan fakat farkında olmadığı için kullanamadığı somut ve soyut boyutlarını (düşünce, algılar, ruhsal, duygusal, fiziksel vb.) tanımasını ve tam kapasite ile yaşamına katabilmesini, iş ve özel yaşam dengesini kurabilmesini sağlayan bir yaşam programıdır.

 

2- Peki siz bu projeye ne zaman başlama kararı aldınız?

 

Hazırlıkları tamamlandıktan sonra, 2008 yılında eğitimlerimiz başladı. Ve o yıldan bu güne önce İstanbul şimdi de İstanbul ve Antalya’da devam ediyoruz.

 

3-Hitap ettiğiniz kitle daha çok hangi kesim?

 

Şöyle ilginç bir tespitimiz bulunuyor. İstanbul’daki eğitimlerimizde ağırlık yetişkin üyelerimizden oluşuyor.  Kendi eğitimlerinden sonra,  “çocuğum bu eğitimi mutlaka bu yaşta almalı ve hayata hazırlıklı olmalı” diyerek çocuklarını yönlendiriyorlar. Antalya’da geçirdiğimiz 3 yıllık sürede ise tam tersi oldu. 14-17 yaş üyelerimiz çoğunlukta. Aileler, çocuklarındaki gelişimi, bilinçlenmeyi görüp ve çocuğuyla aynı dili konuşabilmek için eğitim alması gerektiğini fark ediyor ve o şekilde katılıyor.

Bunun yanında geçici çözümlerden sıkılmış, evliliklerinde ya da ilişkilerinde yaşadıkları sorunları kökten çözmek isteyen çiftlerimizle çalışıyoruz. Kısaca her yaş ve kitleden bireylerle çalışmalarımız devam ediyor.

 

4- Bilinçli Ritmik Yaşamın bireyler üzerinde etkileri ne şekilde?

 

Hayata ilk merhaba dediğimiz andan itibaren, aldığımız eğitimin üzerimizdeki önemi tartışılmaz. Sağlam temeller üzerinde yetişmiş bir çocuk, fiziksel, ruhsal ve düşünsel anlamda sağlıklı yetişkinler demektir. Bilinçli Ritmik Yaşam Programında, çocukların kendilerini tüm boyutlarıyla tanımasını, gerek karakter ve kişilik oluşum ve gelişimlerinde gerekse meslek seçimlerinde, düşünce ve davranış biçimleriyle bilinçli ve sorumluluk sahibi birer birey olmaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda, yaşam boyu eğitimin önemini algılamalarına, kontrollü davranış ve düşünce biçimi geliştirmelerine yönelik çalışma yapılmaktadır.

Yıllardır sınav kaygısı denen ve sadece sınav zamanları çok fazla duyduğumuz çalışmalar var biliyorsunuz.  Halbuki kaygı, korku, endişe sadece sınav zamanı ortaya çıkan bir durum değildir. O çocuğun içinde zaten genel anlamda kaygıları, endişeleri vardır. Olumsuzlukları kökten çözmek, bunu yaparken de bireyi bilgilendirmek, zihnini, duygularını, karakterini, kısaca kendisini tanımasını sağlayıp hedefi doğrultusunda ne yapmak istediğini ortaya çıkartmak gerekir.

Okuyucularınız yetişkinliğe hazırlık çalışmalarımıza katılan bu yaş grubu üyelerimizin yorumlarına web sitemizden ulaşabilirler.(www.bilincliritmikyasam.com)

 

5- Bu eğitimlere kimler katılmalı? Ve bize bu eğitim programının katkıları nelerdir?

 

Hedef ve amaçlarını belirlemeye başladığı orta öğrenim döneminden itibaren her yaştaki ve her konumdaki insanın katılması gereken bir eğitimdir. Katkı konusunda ise; Yaşamın her alanında, bireylerin doğru kararlar alabilme yetisini güçlendirerek isteklerine ve hedeflerine sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde ulaşmasının yollarını bilinçli olarak tespit etmesini, iş yaşamında başarıyla yol alabilmesini, kendisi ve çevresiyle olumlu iletişimde olabilmesini, sosyal çevrelerde daha aktif olabilmesini, aile içi dengeleri başarıyla yönetebilmesini ve kendisini daima geliştirebilmesinin yöntemlerini yaşamına katmasını sağlar.

 

6-İnsanlar hangi durumlarda sizlere ulaşmalıdır?

 

Sizin aracılığınızla tekrar belirtmek istiyorum, bu çok önemli gerçekten. Hasta olunca dr’a gitmeyi beklemeyin. Düzenli kontrollerinizi yaptırın, sağlıklı beslenin, egzersiz yapın. Aksi taktirde rahatsızlanıp dr’a gittiğinizde düzenli beslen ve egzersiz yap cümlesini duyup zorunluluktan yapıyor olacaksınız. Bilinçli Ritmik Yaşam Eğitimini de aynen bu şekilde düşünebilirsiniz. Bilinçli ve Ritmik yani bilinçli ve zamanı doğru kullanarak yaşamayı öğrenmek üzere bize gelmeniz için bir sorun yaşamanız gerekmiyor.  Hayatın kontrolünü elinize almak ve bunu nasıl yapacağınızı bilmek için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

 

 7-Son olarak, okuyucularımıza ve bizlere tavsiyeleriniz var mı?

 

Tabii ki. İnsanı mutsuz ve huzursuz eden şey yanlışı doğru zannederek zamanı sürekli aleyhine kullanması..Ve bilgi eksikliği olan konuları fark edememesi ya da bazılarını fark etse bile eyleme geçmemesi . 
Benim okuyucularınızdan ricam,  kendilerine şu soruları sorsunlar. Yaşamda şu anda istediğim yerde miyim? İstediğim duyguları mı yaşıyorum? Yaşamıyorsam, sorun nerede? Birilerinin yüzünden, şu olaylardan ya da şu şartlardan dolayı diyorsanız; bilin ki sorunu çözmüyor daha da büyük hale getiriyorsunuz.. Ve böylece istemediğiniz koşullarda yaşamaya devam ediyorsunuz.. 
İnsan mükemmel bir varlık olmasına karşın bu mükemmelliği ancak kendisini tanıdıkça yaşayabiliyor. Gerçek çözüm; sadece size ait olan karakter özelliklerini tanımak ve onları doğru kullanmaya başlamaktır. Hak ettiğiniz hayatı yaşamak için lütfen bunu geciktirmeyin. Ve şu notu yazıp yanınıza alın. Huzurlu ve mutlu yaşamayı hak ediyorum. Bugünden itibaren bunun için ne gerekiyorsa onu yapacağım. 

Sizinle ne zaman tanışacağız bilmiyorum ama o zamana kadar sizden ricam, kendinize iyi davranın. Bir an önce mutlu ve huzurlu yaşamı hak ettiğinizin farkına varın. Kalp Ritminiz hep sağlıkla atsın.
Saygı ve sevgilerimle

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir