Güzellik

Bir Gece Uyumazsak Ne Olur?

Yazar  | 

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi ve Karolinska Enstitüsü’nden bilim adamları gece uykusunun faydaları üzerine araştırmalarda bulundular. Bir gece uykusuz kalmanın bedene ciddi olumsuz etkileri bulunduğunu, dolayısıyla gece uykusunun sanılandan çok daha önemli olduğunu ortaya çıktı. Sonuçları “Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism” dergisinde yayımlananan araştırmanın uykusuzluk ve gece uykusunun önemi hakkında çok önemli bilgiler yer aldı. Sadece bir gece uykusuzluğun bile bedenin biyolojik saatini kontrol eden genlerde değişime yol açabildiği belirlendi.

EN AZ 8 SAAT

Sağlıklı ve normal kilodaki kişilerin katıldığı araştırmada, gönüllüler bir gece en az 8 saat uyudu, ikinci gece ise katılımcıların uyumasına izin verilmedi. Katılımcıların, metabolizma ve vücuttaki şeker seviyesinin kontrolünü düzenlemekte önemli rol oynaması dolayısıyla karnından ve kalçasından yağ dokusu ve kan örneği alındı. Kan ve doku örneklerini inceleyen bilim adamları, bir gece uykusuz kalmanın bile genleri olumsuz etkilediğini saptadı.

BİYOLOJİK SAAT

Biyolojik saatin bozulmasının vücut sıcaklığı, iştah ve beyin faaliyetlerini etkilediğini belirten bilim adamlarından Jonathan Cedernaes, ilk kez tek gece uykusuzluğun vücudu sanılandan daha fazla etkilediğinin belirlendiğine dikkati çekti. Değişikliklerin ne kadar kalıcı olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden Cadernaes, gece vardiyasında çalışanların genlerindeki değişikliklerin uzun süre devam edebileceği uyarısında bulundu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir