Psikoloji

Bu İnsanları Asla Hayatınıza Sokmayın!

Yazar  | 

Kendini Tanrı Sanması

Dikkat edin, “özgüven” demiyorum. Özgüven tabiri bunların cahil cesaretinin yanında devede kulak kalır diyeyim..İlkokul seviyesindeki İngilizcesiyle kendisini William Shakespeare hissetmekten bahsediyorum.

Kendisinin dokuz canı vardır, uzak olduğu herhangi bir konuda kendisini ehil gibi görür ve ona boyu da her zaman, olduğundan +5-7 cm. uzundur ..

Yani kısacası küçük Tekir, kendisini Yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşayan vahşi bir Pars olarka görüyordur.

Aslında bundan sonra sayacağım özelliklerin tümü ilk maddeye bağlı olarak gelişir.

Gevezelik

Ee dedik ya, her konuda ehil olmaları da onlara her zaman söz hakkı doğurur. Tuttuğu takımın ilk on birini sayamayan adam Ali Ece olur, Rıdvan Dilmen olur, daha ileri gidip Sir Alex Ferguson bile olabilir..

Dinlemeyi kesinlikle bilmez, dinliyormuş gibi yapar! Bir hoş sohbetle gevezeyi ayıran en belirgin unsur da budur zaten. Biri susmak bilmez, öteki dinler ve dinletir..

Aşırı Canayakınlık

İşte bunları hayatınıza nüfuz ettiren en önemli özellik.

Yabancısı neredeyse hiç yoktur.Tanışmanızın daha 10. Saniyesinde, 10 yıllık aile bireyinizmişçesine size yakın davranır. Zaman zaman bazı insanlara karşı hepimizde olabilir bu. Bahsettiğim kişilerin farkı, istisnasız herkese karşı bu sıcaklığı göstermesidir.

Kendinizi önemli hissettirebilir fakat bunu ona yaptıran, çıkarcılık iç güdüsüdür. Sigaranızdan otlanabilmek ya da geri ödemesiz borç alabilmek için sizi kaynak olarak görüyordur ve doğal olarak sizle bir an önce kaynaşmak, samimiyet kurmak isteyecektir.

Paraya Olan Bağlılığa Rağmen, Yoğun Savurganlık

Parayla elde tutma zamanları göz kırpma süresi kadardır. Paraya verdikleri değerle, paraya gerekli kıymeti gösterme konusunda akıl almaz bir tezat vardır.

Para kazanmak uğruna her şeyi yapabilecek bu insanlar, mini bir serveti tek gecede yiyebilir..

Abartı

Aklına gelebilecek her haltı, anlatımı daha etkileyici kılmak adına abarttıkça abartır. Mübalağa ustalarıyla yaşadığınız aynı olayı bir başkasına anlatırken dinlerseniz, orada olduğunuz konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Çünkü artık o durum, üstün yalan gücüyle süslenmiştir..

Anlatımdaki değişmeyi görmemenin tek yolu, sizin de kaliteli bir kişiliksiz olmanıza bağlıdır.

Öfke Kontrolünün Zayıflığı

Sinirlenebilmek insana özgüdür ancak fevri davranışların dozunu ayarlayabilmek, sizin aklınızı ne kadar ustaca kullandığınıza bağlıdır.Beynin kontrolünü çabuk yitirebilmek de sadece bir şerefsize özgüdür.Çünkü ona göre onun dışındaki tüm insanlar beyinsizdir, kafasını kullanmayı pek fazla tercih etmez..

İnsanlara Güvensizlik ve Ağır Şüphecilik

İnsanın en büyük zaafı , herkesi kendisi gibi sanmasıdır.Yalan söyleme alışkanlığınız yoksa, karşıdakinin sözlerine güven duymanız zor olmaz.Üç kağıtçılıkta master yapmış birini ise kolay kolay inandıramazsınız.En basit durumda bile bit yeniği arar.

Aldatılmaktan çok korkar ve eşine-sevgilisine asla tam olarak güvenemez.

Fiziksel bir zarar görme korkusu her bir hücresine işlemiştir.

Yaptığı en masumca işte bile yanlış anlaşılıp zan altında kalmaktan çekinir..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir