Sağlık

Çikolata Kalp Krizini Tetikliyor Mu?

Yazar  | 

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Mahya Sultan Tosun, özellikle çocukların çokça yediği cips, hazır kurabiye, çikolata gibi gıdalarda daha çok bulunan trans yağ asitlerinin kolesterol düzeylerini kötü etkileyerek kalp krizi, felç, damar tıkanıklığı gibi ciddi hastalığa sebep olduğunu söyledi.

Sıvı bitki yağlarının hidrojenle ısıtılması sonucu meydana gelen trans yağların, günümüzde ticari olarak hazırlanan pek çok gıdada kullanıldığını söyleyen Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Dr. Mahya Sultan Tosun, özellikle çocukların çok fazla tükettiği kraker, cips, patates kızartması, hazır kurabiye ve kekler, bisküvi, çikolata ile poğaçalar da trans yağın bulunduğunu ifade etti.

Dr. Tosun, trans yağ asitlerinin çok eski çağlardan beri insan beslenmesinde yer aldığını belirterek “Bunun nedeni inek ve koyun gibi geviş getiren hayvanların sütlerinde ve yağlarında az miktarda da olsa bulunmasıdır. Endüstriyel olarak üretilen trans yağ asit içerikli yağlar da, hidrojenize edilmemiş yağlara kıyasla, oda sıcaklığında katı ve saklanabilir yapıda olup gıda imalatında bazı teknik avantajlara ve daha uzun raf ömrüne imkan sağlar. Oluşturulan hidrojenize yağlar gıda endüstrisinde özellikle bisküvi, kek, çikolata, cips, kraker, mayonez, milföy hamuru, pizza, gofret ve benzeri birçok ürünün üretiminde ve derin yağda kızartılmış fast-food tipi gıdaların hazırlanmasında kullanılmaktadır” dedi.

Kaynak(Sabah)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir