Psikoloji

Depresyonu Yenmenizi Kolaylaştıran Yiyecekler!

Yazar  | 

Çinli uzmanlar müthiş bir araştırma sonucu depresyona iyi gelen bir yiyecek buldular. Balık! çıkarılan 26 analiz sonucu su yüzüne çıkan bu bilgi herkesi çok şaşırttı.

Riski en aza indiriyor!

150 bin kişinin katıldığı araştırmaların değerlendirildiği çalışmada, çok balık tüketenlerin depresyon riskinin %17 azaldığını gösterdi.

Uzmanlar bu durumu balıktaki yağ asitlerinin çeşitli açılardan beyin faaliyetleri için önemli olmasına bağlıyor.

Epidomoloji ve Kamu Sağlığı Günlüğü isimli bilimsel yayında bulunan çalışmayı gerçekleştiren Çinli uzmanlar, balık tüketimi ile depresyon arasındaki ilişkiyle ilgili çok sayıda araştırma yapıldığını fakat bunlardan karmaşık sonuçlar alındığını belirtti.

Balık ve depresyon!

Çinli bilim insanları farklı araştırma türlerini incelediğinde, çok balık tüketmenin depresyona karşı koruyucu etkisinin sadece Avrupa’da yapılan çalışmalarda alındığını gördüler.

Daha sonra yapılmış araştırmalar üzerine gittiler. Balık ve ruh sağlığı ile ilgili 2001’den bu yana yapılan tüm araştırma verilerini topladılar.

Yaptıkları hesaplar sonucunda, hem erkeklerde hem de kadınlarda balık yemekle depresyon arasında güçlü bir ilişki olduğunu saptadılar.

Yağlı asitler ve iyi beslenme

Olası bir açıklama balıktaki Omega 3 yağ asitlerinin, depresyonda rol oynadığı düşünülen beyindeki dopamin ve serotonin kimyasalları bakımından mühim olması.

Bir başka açıklama da, çok balık yiyenlerin genellikle sağlıklı beslendikleri için ruh sağlıklarının da daha iyi olması.

Başlangıç aşamasında oldukça yararlı

Qingdao Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dongfeng Zhang, “Yüksek oranda balık tüketimi depresyonun ilk aşamalarında durdurulmasında faydalı olabilir. Bu ilişkinin balığın türüyle değişip değişmediğini öğrenebilmek için daha fazla araştırma yapılması gerek” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir