Alışveriş

Elbisenin “Like” Sayısı Alışverişi Etkiliyor!

Yazar  | 

Akıllı telefonların sıklıkla  kullanılmaya başlaması ile geçmişte ünlü isimleri ve stil dergilerini takip eden insanlar, artık akıllı telefon ve sosyal medya platformları üzerinden önce kıyafetin alacağı “like”, yani beğenme sayısına bakarak alacağı eşyaya karar veriyor.

Mağazaların giyinme kabinlerinde  çekilen ‘selfie’ler son zamanlarda sosyal medyada en çok paylaşılan fotoğraflar içerisinde. Kim Kardashian’ın öncüsü olduğu bu yeni akım, satın alma konusunda sosyal medyanın etkisini arttırıyor.

E-ticaret sitesi Shopa’nın yaptırdığı araştırma “like” sayısının tüketim tercihini etkilemesi hakkında fikir veriyor. Buna göre, kadınların yüzde 60’ı bir ürün satın alırken sosyal medya hesaplarını kullanarak onay almaya ihtiyaç duyuyor.

Her 7 kadından biri denediği elbisenin fotoğrafını çekerek sosyal medyaya ekliyor ve en az 2 “like” alırsa kıyafeti satın almaya karar veriyor.

Erkekler de kıyafet tercihinde sosyal medyayı kullanmayı tercih ediyor, fakat burada durum biraz daha değişik… Erkekler, ürünü satın almaya karar vermek için arkadaşlarından en az 4 “like” gelmesini bekliyor.

İngiltere’deki kullanıcılar arasında yapılan araştırma, insanların bu davranış trendinin ortalama alışveriş süresini 16 dakikadan 31 dakikaya çıkardığını ortaya koyuyor.

Davranışsal psikolog Dr. Linda Papadopoulos, online alışverişin son yıllarda popülaritesinin artmasına rağmen araştırma sonuçlarının şaşırtıcı olmadığını, insanların hala arkadaşlarının fikirlerine ihtiyaç duyduğunu belirtti.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir