Artık dünya genelinde yeni bir trend var: Evlendikten sonra kadının soyadını almak. Amerikalı oyuncu Zoe Saldana’nın eşi Marco evlendikten sonra eşinin soyadını aldı ancak bu durum yüzünden sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılaştı. Bu tepkilere Facebook sayfasından “Bir erkeğin eşinin soyadını alması neden bu kadar şaşırtıcı, şok edici, olay yaratan bir şey?” şeklinde yanıt verdi.

 

Türkiye’de ise doğumla gelen soyadını kullanmak için eşine dava açan evli kadınlar, bekarlıktaki soyadlarını kullanma hakkı elde edebilse dahi, yasalar şu anda kadına sadece eşinin soyadını kullanmayı şart koşuyor.

Evlilikle ilgili gündeme gelen bu yeni trendin Türkiye’de nasıl karşılandığını merak eden Kızlarsoruyor.com üyelerine “Evlendikten sonra erkeğin, eşinin soyadını alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz yapar mıydınız?” diye sordu.

 

Yanıt veren 8.532 kişinin yüzde 45’i (3.845 kişi) “Olumlu bakıyorum, ben de yapabilirim” derken, 4.687 kişiden oluşan yüzde 55’lik kısım ise “Olumsuz bakıyorum, ben yapmam” cevabını verdi.

 

 Sonuçlara bakılırsa hem kadınların hem erkeklerin büyük çoğunluğu Türkiye’deki soyadı kanununun değişmesine pek sıcak bakmıyor ve olumsuz karşılayanlar arasında kadınların oranı erkeklere göre bir hayli fazla.