Makyaj & Cilt Bakımı

Göz Makyajı İle İlgili İpuçları

Yazar  | 

Eyeliner ve diğer göz makyajları ile ilgili ipuçları verildi. Operatör Doktor Özer Kavalcıoğlu göz makyajı meselesinde bayanlara çok önemli ipuçları ve tavsiyelerde bulundu. Bu tavsiyeler uzun zamandır bu alanda yapılan kapsamlı bilimsel bir çalışmanın sonuçlarını da yansıtmakta…

Bilim adamları çeşitli tarzlarda makyaj yapılmasının ardından bayanların gözyaşı tabakası içerisinde göz kalemi parçacıklarının hareketini ve meydana çıkan neticeleri gözlemlemek ve karşılaştırmak için video kaydı dahil pek çok tıbbi test kullanmışlar.
Genellikle göz kalemindeki maddeler içerisinde; balmumları, yağlar, silikonlar, göz kalemini göz kapağına yapıştırmaya ve gözde kalacağı zaman periyodunu uzatmaya destek olan doğal yapıştırıcılar vardır. Göz kaleminin; gözün kırpmasına, terlemesine ve doğal yağlarının salgılanmasına uygun olarak üretilmesi de gereklidir.
Gözyaşı tabakasına giren makyaj malzemeleri göz kuruluğuna veya parçacıkların yarattığı rahatsızlıktan dolayı gözün hassaslaşmasına sebep olurlar. Göz kaleminin bir günden çok kullanılması durumunda göz kalemi yağları ve mumları, kontakt lenslere de yapışırlar. Gözde oluşacak kızarıklık ve tahriş, göz kaleminden gelen zararlı bakterilerin göze geçmesi ve bazı durumlarda görülen göz enfeksiyonları veya bulanık görme meydana çıkabilecek sorunlardan bazılarıdır.
Diğer meydana çıkan çarpıcı netice ise” Eğer göz kalemi sürdükten sonra kontakt lens takarlarsa gözyaşı tabakasındaki partiküllerden dolayı lenslerinin bulutlandığı gerçeğidir
Bir günden fazla gözde kalan ve günlük olarak silinmeyen göz makyajları gözde adeta bir bakteri limanı oluşturmaktadır.

Operatör Doktor Özer Kavacıoğlu:

Eğer her makyaj uygulamasından önce göz kaleminin ucunu iyice keskinleştirirsek ve kalemi dibine kadar kullanmadan biten kalemleri atarsak gözümüzü zararlı bakterilerden korumak için kendi önlemimizi almış oluruz.
Çevirmeli uçla açılan göz kalemlerinde her kullanımdan önce son kullanılanın kısımdan biraz kesmemiz gerekir. Ve her gün yatmadan önce makyajınızın tamamen silindiğinden emin olmanız çok önemlidir.

Kaynak(favhaber)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir