Aşk

İlişkinin Kötü Gitmesinin Sebepleri

Yazar  | 

Kötüye giden bir ilişkiniz varsa ancak hala partnerinizle aranızdaki sevginin bitmediğini düşünüyorsanız, işte yapmanız gerekenler…

PROBLEMİNİZİ BELİRLEYİN

Kötü giden ilişkinizi düzeltmenin çokça yöntemi var fakat ilk olarak ilişkinizin neden kötüye gittiğini kavramanız lazım. İlk aylarda iyi giden ilişkinizin, şimdi neden bu hale geldiğini sorgulamalısınız. İlişkinizde neler yaşandı da ilişkiniz kötü duruma geldi? Sevgilinizin ya da sizin hangi davranışlarınız ilişkinizin seyrini bozdu? Tüm bunların cevabını bulduktan sonra hareket etmeye başlamalısınız.

BİRBİRİNİZE VAKİT AYIRIN

İlişkinizi düzeltmek istiyorsanız ne kadar yoğun olduğunuzun aslında bir önemi yok. Ne olursa olsun birbirinize zaman ayırmaya önem göstermelisiniz. Bu zamanlarda, birlikte eğlenebileceğiniz aktivitelerle uğraşmak sizin için iyi olacaktır. Saatlerce birlikte olup birbirinizle doğru dürüst konuşmamak yerine, her gün birkaç saat birlikte kaliteli zaman geçirmeniz ilişkiniz için çok daha iyi olacak.

YENİ ŞEYLER ÖĞRENİN

İkinizin de ilgisini çekecek yeni bir hobi edinmek sizi birbirinize karşı tahmin edemeyeceğiniz kadar bağlayabilir. Birlikte yeni bir dil öğrenmek, yeni bir spora kayıt olmak ya da dans kursuna gitmek aranızdaki bağı kuvvetlendireceği gibi, sorunlarınızdan başka paylaşacak şeyleriniz olduğunu görmenizi de sağlayacağı için çok yararlı olacaktır.

BERABER BİR MACERAYA ATILIN

Bilmediğiniz bir yere, partnerinizle beraber yapacağınız bir yolculuk aranızdaki bağı güçlendirmede etkili olabilir. Ya da tek başınıza cesaret edemeyeceğiniz bir aktiviteye beraber katılmayı planlayabilirsiniz. Aklınıza geldiğinde sizi heyecanlandıran herhangi bir şey var mı? Öncelikle bunu bir sorgulayın ve bu maceraya partnerinizle birlikte ilk adımı atın. Tüm sorunlarınızı arkada bırakıp, atıldığınız maceranın ve birbirinizle olmanın tadını çıkarın.

OLAYLARA ONUN AÇISINDAN BAKIN

İlişkinizi düzeltebilmek için yapmanız gereken belki de en önemli şey, empati kurmayı öğrenmeniz. Sonu gelmeyen kavgalardan bıktıysanız ve partnerinizin sizi anlamadığını düşünüyorsanız, son kavganızı gözden geçirirken olaya onun açısından bakmayı deneyin. Belki de söylediğiniz bir cümle onu fazlasıyla kırdı ya da bu kadar öfkelenmekte o kadar haklı değilsiniz. Kötü giden ilişkinizi gerçekten düzeltmek istiyorsanız, olaylara onun açısından bakmayı öğrenmeniz gerekiyor.

İLETİŞİM YETENEĞİNİZİ GELİŞTİRİN

Günümüzde insan ilişkilerinin en büyük sorunlarından biri yeterli ve sağlıklı iletişim kuramamak. Sesinizi yükseltip, bağırarak ya da sürekli birbirinizi suçlayarak kurduğunuz iletişim, ilişkinize sandığınızdan daha büyük zarar veriyor. İletişim yeteneklerinizi geliştirmek için okuyabileceğiniz birçok kitap mevcut, bir tanesini edinin ve sağlıklı iletişimin nasıl kurulacağını öğrenmeye başlayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir