Seks & Cinsellik

İLK GECE KORKUSU NASIL BAŞLAR?

Yazar  | 

İLK GECE KORKUSU NASIL BAŞLAR?

İlk gece korkusu nasıl başlar?
Genç kızlar, ilk gecenin nasıl olacağını heyecanla, bazen korkuyla bazen de mutlulukla beklerler. Bu gecenin nasıl olacağı hakkında endişeyle etrafındakilere, arkadaşlarına ya da yaşı yakın, yeni evlenmiş akrabalara soru soran genç kız, onların cevaplamalarına maruz kalır. Ve olay burada başlar… Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Dr. Didem Kurban ilk gece korkusunun ne olduğu ile ilgili paylaşımda bulundu.

“Kaç gün oturamadım” ”O kadar çok kanamam oldu ki ölüyorum zannettim”, ”Çok canım acıdı, çok ağladım”, “Seni neler bekliyor neler”, “Duvara çivi çakılıyor gibiydi’’, “Sanki parmağımı ikiye çektiler ve ortadan kesiyorlarmış gibi bir acıydı’’ şekillerinde anlatan kadınlar daha önce cinsel tecrübesi olmayan kızımız için korku kaynağıdır.

Bu abartılı, gerçek dışı hikayeleri dinleyen genç kızımız hayalinde vajinasını sanki duvar gibi kapalı hayal etmeye başlar.

İLK GECE KORKULARININ TEMELİNDE NE YATAR?

Önceden de ailesi ya da çevresinden ”Aman kızım dikkat et”, ”Kimseyi yanına yaklaştırma” ”Kızlığını, namusumuzu koru” gibi ahlaki baskılarla büyüyen ve bir şey soramayan kızımız o gece olacakları hayal etmeye başlar. Diğer bir durumda ise; çok medeni bir ailede büyüyen ama ‘’Kızım sen her şeyin en doğrusunu zaten yaparsın’’ tavrı, düğün gecesi bekaretinin ispatı stresi de üstüne eklendiğinde, başına neler geleceğini kara kara düşünür.

İLK GECEDE VAJİNİSMUS NASIL GELİŞİR?

O gece geldiğinde ve erkek yanına yaklaştığında, sevdiği adam bile olsa vücut , çekeceği acılardan, kanamadan, kızlık zarının delinmesinden, patlamasından, kötü kadın olmaktan ve bilinçaltı bir sürü korkudan kaçar ve kendini korumaya alır.. Kadın vajina kaslarını kasar, bacaklarını kapatır ve eşini iter ve ilişkiyi sonlandırır. O gece beraberlik olamamıştır ve ne yazık ki çoğu zaman takip eden günlerde de denemelerde de aynı reaksiyon devam eder. Eşler de vajina girişinde (kasılmaya bağlı olarak) ‘önlerinde sanki bir duvar varmış gibi’ bir hisle karşı karşıya kalırlar.

Vajinismuslu bir kadın ilk gecede bunları yaşar ve bu sorunların ne kadar süreceğini bilemeden umutsuzca bu olayları yaşamaya devam eder.

TEDAVİSİ CİNSEL TERAPİDİR

İlk gece korkusunu yenebilmek çok önemlidir. Kişi bunu kendi başına yapamıyorsa en kısa sürede uzman bir kişiden destek alması gerekir. Durum çok umutsuz görünse de neyse ki çözümü cinsel terapidir. Cinsel terapiyle ilk gece korkusu ve vajinismus rahatlıkla ve kısa sürede kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir