Psikoloji

İnanılmaz Ama Gerçek! “Ağlamak Çok Faydalı”

Yazar  | 

Çoğu insana göre ağlamak kötü bir şey. Hatta ağlayan bir insan gördüğümüzde “lütfen sil gözyaşlarını” deriz ve hemen peçete uzatırız. Oysa ağlamanın vücudumuza inanılmaz faydaları var.

Sıkıntı ve Stres;

Hepimiz farklı yaşantılara sahibiz. Bu sebeple hepimizin ayrı ayrı sıkıntıları ve stresli anları bulunuyor. Üstelik stres bizi sadece psikolojik olarakta etkilemiyor. Aynı zamanda iç organlarımıza da zarar veriyor. Ağlamak ise bu stresi azaltıyor ve toksinler ile birlikte stres hormonlarının vücuttan atılmasını sağlıyor.

Muhteşem Bir Antibiyotik

Gözyaşı içerisinde lizozom bulunur. Bu da vücudumuz için en mükemmel antibiyotiktir. Lizozom aslında bir tür enzimdir.

Duygu Seli

Ağlamak duyguları dışa vurmaktır. Bu da sizi oldukça rahatlatır ve üzüldüğünüz durumun daha fazla katlanılır bir hal almasını sağlar.

Etkileşim

İnsanların yanında ağlamak size kötü gelebilir. Kendini güçsüz de hissedebilirsiniz ancak bu bir iletişimdir. Kendinizi biraz ilgi ile daha iyi ve rahatlamış hissedebilirsiniz.

Bağlılık

Arkadaşlarınızla ya da erkek arkadaşınızla birlikte iken izlediğiniz bir filmde ya da karşılaştığınız bir durumda ağlıyorsanız bu birbirinize olan güveninizi güçlendirir. Sizi birbirinize bağlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir