Diyet

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmenin Yolları

Yazar  | 

Günlük yaşantımız, yoğun çalışma ortamı, koşturma derken günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yerlinde beslenmemize dikkat edemediğimiz oluyor.

Özellik masa başı bir işiniz varsa, oturduğunuz yerden stresinizi azaltacak atıştırmalıklar, paketlenmiş abur cuburlar sağlıksız bir beslenme düzenine girmenize sebep oluyor. Ancak iş yerinizde de sağlıklı beslenmeniz sanıldığı kadar zor bir durum değildir.

Kahvaltıyı atlamayın!

Daha fazla uyumak ya da işe yetişmek için günün en önemli öğünü olan kahvaltı genelde atlatılır ya hızlıca yemek için poğaça simit gibi yağ oranı yüksek besinler tercih edilir. Bu da aslında zincirleme sağlıksız beslenmeyi getirir. Ancak kahvaltı, güne zinde başlamanın ilk yoludur.

Peynir, süt yumurta gibi protein bakımından zengin besinler, düşük karbonhidratlardan oluşan tam buğday, yulaf veya çavdar ekmeği tercih edebilirsiniz. Mevsim yeşillikleri ve kafeinsiz içerikler ile kahvaltınızı tamamlayabilirsiniz.

Öğle arasında dikkat edin!

Yeterli bir kahvaltının ardından öğle arasında yediğiniz yemeği de daha sağlıklı seçebileceksiniz. Tavuk, hindi, balık ya da kırmızı et tercih edebilirsiniz. Yağ ve tuz oranını kendinize göre ayarlamak için yemeğinizi evden getirmeniz en sağlıklı yöntem olacaktır. Fırında kızartılmış sebzeleri sade ya da yoğurtlayarak kullanabilir, damak tadınıza ve mevsim yeşilliklerine göre salatalar hazırlayabilirsiniz. Salatanızın besin değerini arttırmak için kinoa veya yumurta da ekleyebilirsiniz. Akşamdan hazırlayabileceğiniz çeşitli yulaf ezmeleri de gün içerinde sizi tok tutmaya yetecektir.

Ara öğünleri değerlendirin

En büyük tehlike öğün aralarında yenilen sağlıksız besinlerde gizli. Oturduğunuz yeren atıştırdığınız küçük besinler yağ oranı yüksek, sağlıksız besinler ise sizi kilo almaya oldukça müsait bir hale getirir. Bu sebeple ara öğünlerinizi besin değeri yüksek, düşük yağ oranı atıştırmalıklar seçin. Yoğurt ya da bir avuç kadar kuru kayısı, ceviz, kuru üzüm ve hurma gibi kuru yemişlerden  atıştırabilirsiniz. Bu besinler hem tokluk hissini arttırır hem de enerji sağlar. Tüm bunlar dışında mevsimine göre meyve de tercih edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir