Makyaj & Cilt Bakımı

İşte Doğru Makyaj Yapmanın Yolları!

Yazar  | 

Her kadının en büyük isteğidir güzel olmak. Bu sebeple makyaj onlar için vazgeçilmezdir. Peki, kaç kişi doğru makyaj yapabiliyor? Çoğu kadın sadece yüzlerini boyuyor ve farkına bile varmadan güzel olayım derken daha da kötü bir görüntü elde ediyor. Oysa makyaj yüzdeki lekeleri saklar ve hatları daha da belirginleştirir. Kadını çekici kılan şey doğru teknikli makyajdır.

Makyaj yapma teknikleri şunlardır :

1. Nemlendirici kullanımı; Öncelikle cilt tipinize göre bir nemlendiriciniz olmalıdır. Cildinizi ılık suyla yıkayıp temizledikten sonra nemlendiricinizi uygulayınız. Bu sayede makyaj sonrası parlamalar, akmalar olmayacak ve cildiniz zarar görmeyecek.
2. Kapatıcı kullanımı; Cilt renginizle aynı tonda kapatıcıyı sivilcenize, gözaltlarınıza, lekelerinize ince bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz.
3. Fondöten kullanımı; Yumuşak bir sünger yardımıyla yüzünüzün her tarafına eşit bir şekilde yayın. Fondöteninizi teninizin tonuna göre açık tenliyseniz bir ton koyusunu veya koyu tenliyseniz bir ton açığını kullanabilirsiniz.
4.Pudra kullanımı; Pudra seçerken kalın olmayan, ince ve yumuşak olmasına dikkat edin. Fırça yardımıyla yüzünüzün her yerine eşit bir şekilde sürün.
5.Eyeliner kullanımı; Bir elinizle gözünüzü gerin ve göz pınarınızdan geriye doğru tek seferde eyelineri çekin. Dağılırsa kulak pamuğunun ucunu suya batırıp temizleyebilirsiniz.
6. Göz farı kullanımı; Göz farınızı kullanırken göz yapısına uygun olarak seçiminizi yapmalısınız. Koyu kullanılan farlar gözleri küçük gösterir. Eğer küçük gözlere sahipseniz eyeliner üstüne kısa bir hat açık daha sonra göz yuvası çizgisine hafif koyu far kullanabilirsiniz. Böylece gözleriniz olduğundan daha iri gözükecektir. Kaşın sağ alt kısmına uygulayacağınız açık tonda farlar ise gözlerinizin çekik durmasını sağlayacaktır.
7. Rimel kullanımı; Öncelikle rimelinizi seçerken dikkat etmeniz gereken şey fırçasıdır. Fırça kıvrık, yay şeklindeyse kirpiklerinizi kıvırmaya yardımcı olur. Sıkı kılları olan fırça, kirpiklerinizde kalınlaştırıcı etki yaratır. Rimel kullanmadan önce kirpiklerinize kirpik kıvırma aparatı uygulayın böylece daha az rimel kullanmış olur ve daha doğal bir görünüm elde edersiniz.
8. Dudak kalemi kullanımı; Dudak kalemi kullanırken dikkat etmeniz gereken şey rujunuzla aynı tonda olmasıdır.
9. Ruj kullanımı; Rujunuz cilt tonunuza ve makyaj tonlarınıza uygun renkte olması gerekir.

Nemlendirici, kapatıcı, fondöten ve pudra makyaj yapmak için herkesin öncelikle kullanması gerekenlerdir. Daha sonra eyeliner, far, rimel, dudak kalemi ve ruj sürülmelidir. Fakat bunları sürerken gittiğin mekâna, ortama, giyindiğin kıyafete uygun olması gerekmektedir. Mesela gece elbisesinin üzerine yaptığın makyajla günlük kıyafetin üzerine yapılan makyaj aynı olmamalıdır. Makyaj yapmasını bileni güzelleştirir bilmeyeni ise kötü gösterir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir