Fitness

Karın Bölgesindeki Yağları Yok Edin!

Yazar  | 

Aktif olarak hareket etmeden yaşamak, beslenme şekli, yapısal özellikler, ilerleyen yaşa bağlı düşen metabolizma hızı. Evet, tüm bu sebeplerle hatırı sayılır bir göbeğe sahip olmuş olabilirsiniz. Kadınlarda daha az görünmesine rağmen birçok erkek bu problemi yaşar.

Kadın olsun erkek olsun, gerek sağlık açısından gerekse estetik açıdan göbek oluşumu fazlasıyla olumuz etkiler ve psikolojik açıdan içine kapanık, özgüvensiz bireyler oluşturur. Doğal olarak durum böyle olunca göbeğinizi eritmek için ilk aklınıza gelen çözüm karın kaslarını hedefleyen egzersiz yöntemleri oluyor tabii ki.

Düşünüyorsunuz ki, karın kaslarını çalıştırırsam yağlar kasa dönüşebilir. Toplumda bu inanış o kadar yaygın ki, bu nedenle yazılarımızda yağların kasa dönüşmesinin mümkün olamayacağından, çünkü ikisinin de yapısının çok farklı olduğundan ve karın kaslarını ne kadar çalıştırırsanız çalıştırın göbeğinizi eritmenin imkansız olduğundan sürekli bahsediyoruz.

Göbeğinizin görüntüsü ne kadar karın yağı taşıdığınız ile yakından ilgilidir tabii ki. Karın kaslarınız ne kadar gelişmiş olursa olsun bunun önemi ikinci sırada olacaktır, çünkü karın kaslarınızın üzerini kaplayan bir yağ tabakası varsa kaslarınızın tam anlamıyla görünmesi olanaksızdır. İşte bu yüzden bu yazımda karın kaslarını hedefleyen egzersizlerden önce karın yağlarını yakmaya yarayacak yöntemden de kısaca bahsetmek istiyorum.

Karın Yağlarını Nasıl Yakacaksınız?
Karın yağlarını yakmanın yolu da vücudun diğer bölgelerindeki yağları yakmakla aynı prensibe dayanır: Egzersiz ve diyetle vücutta bir kalori açığı oluşturulacak ve vücut bu açığı kapatmak için depolardaki yağlara başvuracak. Eğer deponuz göbeğinizdeyse buradaki yağlar yakılmaya başlanacak. Bu yüzden fitness dünyasında “karın kasları spor salonunda değil, mutfakta yapılır” diye yaygın bir görüş vardır.

Karın yağlarınızı eritirken bazı supplementler yani besin destekleri kullanabilirsiniz. Karnitinsupplementleri yağın enerji olarak kullanımını teşvik ederek, CLA supplementleri yağın enerji olarak kullanımını kolaylaştırarak ve yağ yakıcılar da metabolizmanızı hızlandırarak göbeğinizi daha hızlı eritmenizi sağlayabilir.

Karın yağlarını eritmek için yapabileceğiniz en iyi diyet Düşük Karbonhidrat Diyeti.. Düşük karbonhidrat diyetleri, diğer diyetlere göre daha hızlı kilo vermenizi, daha tok hissetmenizi ve daha sağlıklı olmanızı sağlıyor. Fakat diyetin yanında karın kasları hareketleri ve egzersizleri de yapabilirsiniz.

Burada egzersiz diye bahsedilen şey, yalnızca karın kasları için olan egzersiz değil kalça, uyluk, sırt ve göğüs kaslarının hepsini kapsamaktadır. Bu egzersizleri yaparken ve yaptıktan sonra vücudunuz enerji kaynaklarını kullanacaktır; enerji kaynaklarından biri de yağlarınız olacaktır.

Kaynak(Radikal)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir