Diyet

Kilo Vermenize Engel Olan Günlük Faktörler!

Yazar  | 

Yemek partnerinizi iyi seçin. Appetite dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre fazla kiloları olan bir yemek arkadaşısınız varsa normalden daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz.

Ayrıca fazla kiloları olan arkadaşınızın çok sağlıklı ya da sağlıksız beslenmesi bir şey değiştirmiyor.

Kendinizi algılama konusunda daha bilinçli olarak doğru beslenme motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. İşte kilo verme azminizi etkileyen 7 kalorisiz faktör ve bunlarla mücadele etme yöntemleri..

Yalnızca mutsuz olduğunuz zaman buzdolabının önünde durup ne yiyeceğinizi düşünmüyorsunuz! İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre mutlu olmak iştahımızın açılmasına sebep oluyor.

Mutluluk yalnızca sizi kalori sayma alışkanlığınızdan uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi kilo verme isteğinizden de uzaklaştırır.

Havaların soğuması yeme alışkanlığınızı arttırıyor. Vücudumuz ısınmak adına yemek yemek istiyor!

Bu nedenle soğuk havalarda daha fazla yağ depolayıp daha fazla kilo alıyorsunuz.

Cornell Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre loş ışık yeme alışkanlığınızı 2 şekilde etkiliyor. İlk olarak loş ışıklar çevrenizi daha rahat bir hale getirir ve bu drum da yemek yeme eğilimini artırır.

Eğer başka insanlarla yemek yiyorsanız loş ışık vücudunuz ve yediğiniz yemeklere olan farkındalığınızı azaltır.

Restoranlarda çalan hızlı müzikler, daha hızlı yemek yemenize neden oluyor. Hızlı yemek yediğinizde beyniniz ve mideniz ne kadar yediğinizi ve ne yediğinizi algılamanızı engelliyor.

Eğer önünüzde büyük porsiyonlar varsa hızlı yemek yiyerek fazla kalori tüketebilirsiniz.

Yemek yerken kitap ya da dergi okuma alışkanlığı fazla yemenize neden oluyor. Bir şeyler okurken yemek yiyorsanız, okumanız bitene kadar yemeğe devam etme eğilimi gösterirsiniz. Böylece her zamanki öğünlerinizden fazla yemek yersiniz.

Büyük porsiyonlar sipariş etmek farkında olmadan fazla yemek yemenize sebep oluyor.

Özellikle fast food restoranlarında yemeklere eklenen ekstra malzemeler gerçek birer kalori tuzağı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir