Makyaj & Cilt Bakımı

Makyaj İle Uyumayın!

Yazar  | 

Halsizlik, uyuya kalma veya unutma gibi her ne sebepten olursa olsun makyajla uyumanın cilt sağlığı açısından zararları oldukça fazladır. Makyajınızı her gece yatağa yatmadan önce mutlaka temizleme alışkanlığı edinmelisiniz. Gece boyunca cildiniz sağlığından olsun istemiyorsanız, makyajla uyumaktan vazgeçin. Çünkü cilt üstünde kalan makyaj cildin gece kendini yenilemesine engel olur. En önemlisi de gece boyunca cildin nefes almasını önler.

Makyajla Uyumanın Olumsuz Etkileri
* Makyajı temizlemeden uyumak cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olduğu için cilde giren oksijen miktarını azaltır. Cildin ise tazeliğini korumak için oksijene ihtiyacı vardır. Hele ki gün içinde makyaj üstüne makyaj yapılıyorsa, sorun çok daha ciddi demektir. Makyaj tazelemek isterken aslında cildinize ne kadar zarar verdiğinizi bilin.
* Gün içinde cilt dışarıda bakterilere, egzos dumanına, hava kirliğine maruz kalır. Bu pozisyon akabinde sivilce ve akne gibi sorunları tetikler. Cildin nefes almamasından ve kirli kalmasından kaynaklı doğan bu sorunların önüne geçmenin en tesirli yolu, düzenli cilt temizliğidir. Özellikle de makyajında fondöten kullanan bayanlar, eğer gece uyurken makyajını silmez ise erken yaşlanma riski altında demektir.
* Gece ruj ile uyumanın da dudaklara zararı çoktur. Ruj dudakların nemlenmesini önler ve bu nedenle de sabah uyandığınızda dudaklarınızın çatlaması ve çok kuruması ile karşılaşırsınız. Gece rujunuzu sildikten akabinde dudak peelingi ve dudak balmlarını uygulamayı unutmayınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir