Makyaj & Cilt Bakımı

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Yazar  | 

Kadınların makyaj konusundaki tutkusunu bilmeyen yoktur. Cilt tipine uygun fondöteni, kıyafete göre ruju seçmede nasıl titiz davrandıkları çoktan kanıtlanmış, kabul edilmiş bir gerçek. Ancak makyaj malzemesi seçerken gösterdiğiniz özeni bu malzemelerin temizliği için de gösteriyor musunuz?

Cilt sağlığınız için oldukça önemli olan makyaj malzemelerinin temizliği konusunda yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

Makyaj Fırçaları

Kusursuz makyajın ilk adımı mükemmel fırçayı bulmaktır. Yüzün hemen her bölümüne ayrı tipte kullandığınız fırçalar, sizi güzelleştirirken diğer yandan da hijyenik sorunlara davetiye çıkarıyor. Kaliteli bir makyaj fırçasının maliyetini bilen biliyor. Özenerek aldığınız fırçalarınızın ömrünü uzatmak için temizliğine de aynı özeni göstermeniz gerekir.

Fırçalarınızı haftada bir ya da iki haftada bir antibakteriyel  el sabunu ya da özel olarak üretilmiş fırça temizleme solüsyonuyla yıkamanız uzun süreli kullanmanızı sağlayacaktır. Fırçanızı ılık su altında kıllarını avucunuzun içiyle hafif şekilde masaj yaparak yıkayın. Daha sonra kuruması için düz bir zemine kılları herhangi bir yere değmeyecek şekilde bırakın. Böylece fırçanız kururken deforme olmayacaktır.

Makyaj Süngerleri

Makyaj yapımının vazgeçilmez parçalarından biri makyaj süngerleridir. Bu süngerler aynı zamanda bakteriler için de ideal bir ortamdır. Cildinizdeki birçok problemin sebebi olabilecek süngerler, hafta bir kez mutlaka temizlenmelidir. Makyaj süngerlerinin temizliği için, fırçalarda kullanılan yöntemi deneyebilirsiniz. Süngerinizi her ne kadar düzenli olarak temizleseniz de yine de 6 ayda bir değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Fondöten

Stick fondötenler tıpkı fırça ve süngerler gibi bakteri üretimine uygundur. Bu sebeple stick formundaki fondötenleri direkt olarak yüzünüze sürmeyin. Fondöteni temizleseniz dahi tam anlamıyla  bir hijyen sağlayamazsınız. Bunun için fondöteninizi fırça yardımıyla kullanmanızı öneririz.

Kalemler

Hemen her makyaj yapımında kullanılan göz ya da dudak kalemlerinde temizliği sağlamak için her kullanım öncesi biraz açmayı deneyebilirsiniz.

Ruj

Eğer stick ruj kullanıyorsanız tıpkı stick fondötenler gibi aynı problemlerle karşılaşacaksınız. Yine fondötende olduğu gibi rujunuzu da aynı şekilde fırça yardımınla kullanabilirsiniz. Böylece temizliği sağlarken rujunuzun kalıcılığını da artırırsınız.

Cımbız ve Kirpik Kıvırıcı

Makyaj malzemeleri arasında cımbız ve kirpik kıvırıcı temizliği çoğu zaman ihmal edilir. Ancak aynı riskler bu malzemeler için de geçerlidir. Cımbız ve kirpik kıvırıcınızı her kullanım sonrası özel solüsyonlar ile temizleyip ardından bir bez yardımıyla kurulayın.

Makyaj Çantaları

Makyaj malzemelerinize ev sahipliği yapan makyaj çantanızın temizliği en az malzemelerinizin temizliği kadar önemli bir konudur. Çantanızı ayda bir kez makyaj atıklarını da silmenizi sağlayacak olan antibakteriyel ıslak mendillerle silebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir