Moda

Makyaj Süngeri Kullanırken Bu Hataları Yapmayın!

Yazar  | 

Makyaj süngeri hayatımıza geç girmiş ancak kısa sürede vazgeçilmezimiz haline geldi. Fırçalara alternatif olarak kullanılmaya başlanan süngerler kullanım kolaylığı, fırça gibi iz bırakmaması, fondöten ya da kapatıcıyı cilde iyice yedirmesiyle kadınlar tarafından çok sevildi. Ancak makyaj süngerlerini kullanırken birçoğumuz bazı hatalar yapabiliyoruz. Bu hataları sizler için derledik…

Süngeri Kuru Kullanmak

Süngerler fondötenin cilde daha eşit dağılmasını sağlar. Ancak bu süngerlerin kuru kullanılmaması gerekir. Makyaj süngerleri kullanılmadan önce mutlaka nemlendirilmeli. Bu işlemi yaparken, direkt suyun altına koymak yerine sprey yardımıyla püskürterek ıslatmak daha sağlıklı olacaktır. Kuru sünger fondöteni daha fazla emeceği için gerektiğinden fazla kullanmanıza sebep olacaktır. Ayrıca cilde uygulamasını da zorlaştıracaktır.

Kurudukça Islatmamak

Makyaj süngerinizi  işlem sırasında kurudukça tekrar ıslatmanız gerekir. Bu sayede her zaman nemli bir süngere kavuşmuş olursunuz. Nemlendirme işlemini su yerine yüz spreyi kullanarak da yapabilirsiniz.

Süngerin Şekline Uygun Kullanmamak

Makyaj süngerleri her yeri eşit kalınlıkta değildir. Bir kısmı kalınken, bir kısmı sivridir. Bunun sebebi kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Süngerin geniş kısmıyla yüzün yanak, alın gibi daha geniş yerlerine uygulanırken, ucu sivri kısımla ise göz altı gibi dar alanlara uygulanır.

Süngeri  Sürme Şekli Önemli

Süngeri yüzünüze sürme şekli önemlidir. Süngeri kullanırken fondöteni tampon hareketleriyle yaymaya çalışın. Sürerek uyguladığınızda sünger iz bırakabilir.

Sadece Fondöten İçin Kullanmayın

Makyaj süngerleri sadece fondötenin sürülmesi için değildir. Aynı zamanda allık, pudra ya da aydınlatıcınızı da makyaj süngerinizle sürebilirsiniz. Süngerler sadece sıvı malzemeler için değil ayrıca kuru malzemeler için de tercih edilir. Ancak pudra gibi kuru malzemenin sürüldüğü zaman süngerin de kuru olmasına dikkat etmek gerekir.

Kirli Bırakmayın

Makyaj süngerinizi kullandıktan sonra hemen çantanıza atmayın. Temizlenmemiş süngerler, bakteri üretebilir bu da cilt sağlığınızı tehdit edebilir. Bu sebeple süngerinizi her kullanımdan sonra temizleyin.

Uzun Süre Kullanmayın

Her makyaj ürününde olduğu gibi sünger kullanımında da belli bir süre sonra yenisine geçmeniz gerekir. Süngerinizin şeklinde bozukluk, renginde değişiklik olmaya başladıysa bu süngerinizi değiştirme vaktinizin geldiğini gösterir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir