Alışveriş

Mezuniyet Elbise Seçimleri

Yazar  | 

İlkbahar aylarında, üniversitelerde ve liselerde mezuniyet telaşı  yavaş yavaş herkesi sarmaya başlar. Kızlar bunlar için aylar öncesinden hazırlıklara başladı. Kış etkisi geçerken fazla kilolardan  kurtulmak adına yapılan sporlar, en özel elbiseler ve ona uygun aksesuarları seçme hazırlıkları da yapılmaya başlar. Nihayetinde yıllar boyu devam eden okulun son özel günü gelip çattığında herkes bu özel gün için hazırlanırlar. Geriye dönüp bakıldığında ve eski günler hatırlandığında hafızalarda en kalıcı isim olmak istenir. Bu sebeple de herkes bu özel günlerde şıklık yarışına girer. Hangi renk elbise, hangi model, hangi çanta, hangi takı, hangi ayakkabı, nasıl bir makyaj gibi soruların hepsi içinden çıkılamaz bir hal almaya başlar.

2015 yazında mezuniyet elbiseleri cıvıl cıvıl.  Gösterişli ve bir o kadar da şık modellerin yanı sıra payet dokular, birbirinden canlı renkler ile balonuza damga vurabilirsiniz. Özellikle payet taşlarla süslü balık model ya da düz model elbiseler ve uçuş uçuş neon tonlarda uzun elbiseler bu sezon dikkat çekiyor.

İlk karar vereceğimiz nokta seçeceğimiz elbisenin boyunun nasıl olacağıdır. Bu da vücut ölçüleriniz ile orantılı olmalıdır. Eğer boyunuz kısa ise uzun elbiseler tercih etmek sizi daha uzun gösterecektir. Fakat boyunuz uzun ise o zaman boyunuzu kesecek kısa elbiseler giyebilirsiniz.

Ardından karar vermemiz gereken parçalar ayakkabı, çanta, makyaj, saç .. Ayakkabımızı seçerken özellikle elbiseyi göz önüne almamız gerekiyor. Elbisemiz mavi diye ayakkabı da mavi olmak zorunda değil. Birbiri ile uyum sağlayacak renkler tercih edebiliriz. Örneğin koyu pembe bir elbisenin altına saks mavisi bir ayakkabı ile uyum yakalayabilirsiniz.

Uyum demek ise görüldüğü üzere renklerin aynı olması demek değildir. Ayrıca ayakkabı seçerken dikkat edilecek önemli bir nokta da ayakkabıyı alırken elbisenizin de yanınızda olmasıdır. Çünkü topuk boyuna göre etek boyunuz çok uzun ya da çok kısa kalabilir. Elbisemiz çok detaylı ise takılarda ve ayakkabılarda sadelik yakalamak önemlidir. Çantada ve makyajda da öyle.

Mezuniyet balosunun nerede olacağı da elbise ve ayakkabı seçiminde önemlidir. Yeşillik bir alanda olacaksa çamur olma riskine karşılık elbise uzunluğu göz önüne alınmalıdır. Deniz kenarı bir yerde soft tonlar sizi daha anlamlı kılabilir. Hareketli parti tarzında bir balonuz olacaksa tercihleriniz canlı ve çarpıcı renklerden yana olmalıdır.

Daha ciddi bir görünüme ulaşmak isteyen bayanlar için siyah ve lacivert- saks tonları göz önündeyken, cıvıl cıvıl olmak isteyen bayanlar için renkli tonlar, sadelik ile göz doldurmak isteyen bayanlar için soft renkler ön planda olmalıdır.

Daha ciddi bir görünüme ulaşmak isteyen bayanlar için siyah ve lacivert- saks tonları göz önündeyken, cıvıl cıvıl olmak isteyen bayanlar için renkli tonlar, sadelik ile göz doldurmak isteyen bayanlar için soft renkler ön planda olmalıdır.

Eğer zayıf iseniz peblum ya da kabarık modeller, kilolu iseniz hele de armut tipi vücuda sahipseniz omuzlardan ve üst bölgeden yoğun gösterecek elbiseler tercih etmek önemli bir noktadır. Geniş basenlere sahipseniz iki parça gözüken elbiseler tercih edilebilir.

Kaynak(modagoo)

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir