Psikoloji

Mutlu Olmanızı Engelleyen Nedenler!

Yazar  | 

Mutlu olmak söylenilen gibi zor bir şey değil. İsterseniz çok mutlu olabilirsiniz. Nasıl mı? Cevabı haberimizde…

İşler bu noktada değişiyor işte… İnsanlar kötü bir noktaya kanalize olarak hayatındaki tüm güzellikleri unutup mutsuzluğa doğru yelken açıyor. Size mutluluğunuzun elinizden uçup gitmemesi yapmamanız gereken 5 şeyin listesini yaptık. Siz de de bu alışkanlıklar varsa hemen kurtulmanız dileğiyle…

 

Sizi Üzen Birine Bağlanıp Kalmak

Bazen, bazı insanları geride bırakıp ilerlemek gerekir. Onlara önem vermediğiniz için değil, onlar size önem vermediği için. Hayatınızda sizi üzen birileri varsa onların size değer vermediği için üzdüğünü artık anlamanız gerek.

Bunu hazmetmek zor olabilir ama sizin için gerekli olduğunu unutmayın. Canınızı acıtanlara bir şeyleri kanıtlamak için vaktinizi harcamayın. Hiçbir şeyi kanıtlamaya ihtiyacınız yok.

 

Dış Görünüşünüze Güvenmek

Dış görünüşünden ötürü bir kişinin aklınızı başınızdan almasına izin vermek, yiyeceğiniz yemeği abartmak tadına değil rengine bakarak seçmekten farksız. Bunun hiçbir anlamı olmaz.

Oysa kalıcı çekiciliği sağlayan şeyler doğal, görünmez ve maddi olarak ifade edilemez özelliklerdir.

 

Kendiniz dışında başkalarına odaklanmak

Başkalarının başarı hikayelerini ve işlerin onlar için ne kadar kolay yürüdüğünü düşünmekten vazgeçip Kendinize odaklanın. Aslında yapmak istediğiniz her şeyi yapabilecek olanaklara sahipsiniz. İstediğiniz değişim, siz bir şeyleri gerçekten değiştirmeye karar verdiğinizde gerçekleşir.

Başkalarının sizin adınıza düşünmesine, konuşmasına, karar vermesine müsaade etmeyin. Kendi fikirlerinize saygı duyup onları hayata geçirmeyi öğrenin. Yaptığınız şeye gerçekten değer vermeyi ve onun üzerinde titizlikle çalışmayı öğrendiğinizde, size hiçbir şeyin engel olamadığını fak edeceksiniz.

 

Nefret duyguları beslemek

Martin Luther King Jr.’ın dediği gibi “Karanlık,  sizi karanlıktan çıkarmaz, ancak aydınlık bunu yapabilir. Nefret de sizi nefretten kurtarmaz, ancak sevgi bunu yapabilir“. İçinizde beslediğiniz nefret duyguları, en sonunda tüm kontrolü ele geçirir.

Hatta bazen insan kimden, neden nefret ettiğini bile unutur sadece içindeki nefret hissini yaşar ve bir süre sonra da kendisinden nefret etmeye başlar. Nefret ettiğiniz herkes ve her şey, hem kalbinizde hem de beyninzde kalıcı bir yer işgal eder. Bu yüzden eğer bir şeyi aklınızdan çıkarmak istiyorsanız, ondan nefret etmeyi bırakın. Bunun yerine kendinizi o şeyden uzaklaştırın, harekete geçin ve geriye dönmeyin.

 

Endişe ve korkulara sıkıca bağlanmak

Bir gün geçmişe dönüp baktığınızda, neredeyse hiçbir endişenizin ve korkunuzun gerçekleşmediğini fark edersiniz. Hepsi yok olup gitmiştir. Peki bunu neden şimdi yapmıyorsunuz? Son beş yılınıza geri dönüp bir bakın, gereksiz endişeleriniz ve olumsuz düşünceleriniz yüzünden kaç fırsatı kaçırdınız?

Bunlarla ilgili elinizden bir şey gelmeyebilir ancak hala önünüzde bekleyen fırsatlara aynısını yapmayabilirsiniz. İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, tam da şu anda hayattan daha fazla keyif almak mümkün. Yeter ki bunu için omuzlarınıza binen anlamsız yüklerden kurtulun.

Endişeleri ve korkuları, öfkeleri ve kıskançlıkları bir kenara bırakın. Tüm bu anlamsız yüklerin altında mutlu ve üretici bir insanın sizi beklediğini göreceksiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir