Seks & Cinsellik

Öpüşmekle İlgili Hiç Bilmediğiniz 10 İlginç Bilgi!

Yazar  | 

1. En Uzun Öpüşme 58 Saatten Fazla Sürdü

2013 senesinde Tayland’da Ekkachai Tiranarat ve Laksana Tiranarat, Guiness Rekorlar Kitabı En Uzun Öpüşme Rekoru için 58 saat 35 dakika 58 saniye boyunca dudaklarını birbirlerine kenetlediler. Kendilerine rakip 9 çifti alt ettiler. Tabi ki para ödülü, elmas yüzük ve rekor sahibi ünvanı karşılığında.

2. Öpüşmek Dişlere İyi Gelir

Günde bir öpüşme sizi diş doktorundan uzak tutabilir mi? Tamamen değil ama öpüşmenin diş çürümesini önlemeye yardımcı olduğu gösterildi. Bunun nedeni, öpüşürken ağızdaki tükürük salınımının artması. Tükürükteki mineraller ağızdaki yemek parçacıklarını temizliyor ve diş minesini koruyor. Yine de her gün dişlerinizi fırçalamanızı öneriyoruz, ama günlük rutininize birkaç öpücük eklemenin kimseye zararı olmaz.

3. Öpücük dolu bakteri transferi yapar

Öpücük sadece tükürük değiş tokuşu yapmaz. Aslında 10 saniyelik tutkulu bir öpüşme, partnerler arasında birbirine 80 milyon bakteri geçiririr. Microbiome dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, günde en az 9 kere öpüşen çiftlerin dilleri üzerindeki bakteri dokusu benzer görülmüş.

4. Kadınlar sakalsız erkeklerle öpüşmeyi tercih ediyor

Erkekler sakalla daha seksi gözükebilirler ama ‘Öpüşme Sanatı‘ kitabının yazarı William Cane’e göre kadınların % 53’ü yeni tıraş olmuş erkeklerle öpüşmeyi tercih ediyor. Ama sakallı erkekler için de iyi haberler var. Cane aynı zamanda kadınların % 33’ünün arasıra sakallı erkeklerle öpüşmeyi sevdiğini de bulmuş.

5. Hoşçakal Öpücüğü Eşlerin Daha Uzun Yaşamasını Sağlıyor

Eşinizin ömrünü uzatmanın en kolay yolu? O işe gitmeden ona dolu öpücük verin. Dr. Arthur Szabo 1960’larda yapılan iki yıllık bir araştırma sonucunda, işe gitmeden önce eşlerini öpen erkeklerin ortalama beş sene daha uzun yaşadığını, % 20-30 daha fazla para kazandığını ve daha az trafik kazasına karıştıklarını ortaya koymuş. Görünen o ki öpüşenler işe daha pozitif bir tavırla gidiyor ve bu da onları zihnen ve fiziken daha sağlıklı yapıyor.

6. İnsanların üçte ikisi öpüşürken başlarını sağa doğru eğiyorlar

Öpüşmek için iki kişi birbirine yaklaştığında, burunlarının birbirine çarpması modu söndürebilir. Eğer başınızı sağ tarafa eğerseniz bu çarpışma ihtimalini azaltırsınız. Sinirbilimci Onur Güntürk’ün 120 öpüşme üzerinde yaptığı araştırmaya göre insanların, her üç insandan ikisi başlarını sağa eğerken, her üç kişiden biri başını sola eğiyor.

7. Düğün Öpücüğü Eski Roma’lılardan Türedi

Şimdi gelini öpebilirsin.’ Bu cümleye filmlerde aşinayızdır. Bu cümlenin tarihi eski Romalılara dayanmakta ve yasal olarak evlenen ve birbirine bağlanan çift için erkeğe gelini öpme izni vermekte.

8. Televiyon ekranlarındaki ilk öpüşme bir asırdan da önceydi

1896’da Thomas Edison tarihteki ilk öpüşmeyi ekrana getirdi. Halk içinde öpüşmenin tabu olduğu o zamanlarda, ünlü bilim adamı ‘The Kiss’ (Öpücük) isimli filmin 23 saniyelik fragmanını yayınlayarak televizyon ekranlarındaki ilk öpüşmeyi yayınlamış oldu.

9. Öpüşmek evrensel değil

Herkesin öpüştüğünü düşünebilirsiniz ama gerçek bu değil. İnsanbilimcilerin yaptığı araştırmaya göre dünyanın % 10’u öpüşmüyor. Bazı toplumlarda sevgi göstergesi olarak geleneksel öpüşme yerine, yalamak veya ısırmak gibi farklı eylemler kullanılıyor.

10. Kendinize Bakışınız Kiminle Öpüştüğünüzü Belirler

Kendiniz daha seksi gördükçe kimi öpeceğiniz konusunda daha seçici olursunuz. Yaşları 18 ile 63 arasında değişen yüzlerce kadın ve erkek arasında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar kendini çekici bulan kişilerin öpüşmeye daha büyük bir önem atfettiklerini bulmuş.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir