Psikoloji

Panik Atak ve Depresyonu Hayatınızdan Uzaklaştırın!

Yazar  | 

Panik atak, kısaca tanımlamak gerekirse beklenmedik bir zamanda ortaya çıkan aşırı endişeli olma halidir. Yoğun kaygı hisseden bireyler panik atak halindeyken bunun belirtilerini fiziksel olarak da yaşar. Bu nedenle çoğu zaman bireyi rahatsız eden panik atak korku duygusunu da beraberinde getirir.

Yoğun bir korkuya kapılan birey başına kötü bir şey geleceğini, öleceğini, sonunun geldiğini, kontrolünü kaybedeceğini ya da kalp krizi geçireceğini düşünebilir. Bu nedenle endişe halinde bulunduğu yerden kaçmak, uzaklaşmak isteyen kişinin mutlaka profesyonel yardım alması gereklidir. Nişantaşı psikiyatrist merkezlerinde panik atak tedavisi için profesyonel yöntemler uygulanır ve birey gerek sosyal hayatında, gerek iş ve ev hayatında ruhen daha sağlıklı bir yaşama kavuşur.

Her yaşta başlama ihtimali olan panik atak problemi en sık 20-30 yaş arasında başlar. Kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat fazla görüldüğü saptanan panik atak probleminde eğitim ve sosyal durumla alakalı herhangi bir bağlantı bulunmamıştır.

Nişantaşı panik atak tedavisi için;

Gittiğiniz merkezlerde her bireye farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.  Burada amaç bireyin panik atak problemini kontrol altına almak ve buna sebep olan duygular üzerinde çalışmaktır. Tedavi edilebilir bu hastalık için muhakkak uzman desteğine ihtiyaç duymak, daha sağlıklı bir gelecek için ilk adımdır.

Panik atak beraberinde pek çok farklı psikolojik problemi doğurabilir ya da tetikleyebilir. Bu nedenle sosyalleşmekten çekinen, iş hayatında başarısız olan ve yalnızlaşan bireyler zaman içerisinde depresyona sürüklenebilir. Üzüntü ve keder hali günlük yaşamı aksatacak düzeye geldiyse, bireye depresyon tanısı koyulabilir.

Uyku bozuklukları, daha öncesinde yaptığı aktivitelere karşı isteksizlik, konsantrasyon güçlüğü, iştahtan kesilme ya da kilo artışı, kederli ve kasvetli duygu hali, yaşamı tehdit eden düşünceler ve kendini değersiz hissetme gibi belirtiler depresyonda yaygın olarak görülür. Bakırköy psikolog ve psikiyatri merkezlerinde profesyonel tedavi yöntemleri ile kişinin depresyonu atlatmasına yardım edilir.

Tedavi edilebilir bir ruhsal hastalık olan depresyon için psikoterapi, ilaçla tedavi gibi farklı yöntemler uygulanabilir. Bunun için öncelikle depresyonun türü belirlenmeli ve bireyin hastalık öyküsü dinlenmelidir. Bakırköy depresyon tedavisi için bulacağınız profesyonel danışmanlık merkezleri içerisinde tedavi süreci tamamen öznel olacaktır. Yaygın ve ciddi bir ruhsal problem olan depresyon ülkemizde de yaygın olarak görüldüğünden muhakkak uzman desteği alınmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir