Sağlık

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Yazar  | 

Adet görmek her sağlıklı kadın için hayati önem taşır, ancak sancılı geçen adet dönemi bazen hayatı çekilmez kılabilir.

Özellikle adet gününden bir gün önce ya da adet gününde yaşanan şiddetli kramplar, mide bulantısı, ishal, baş dönmesi gibi durumlar süreci çok daha zorlaştırarak, kadınlar için oldukça sancılı hale gelebiliyor.

Menstrüasyon yani regl dönemini daha rahat ve ağrısız geçirmek için yapılması gereken yöntemler ise şu şekilde:

Sıcak su torbası

Şiddetli adet sancıları pek çok kadının ortak şikayetidir. Hemen her ay regl sancısı nedeniyle birçok kadın günlük hayatında kısıtlamalara gidiyor. Bu sancılardan kurtulmak için ilaç almak istemeyen kadınlar için ise en etkili yöntemlerden biri sıcak su torbası.  Sıcak su torbası ısı sayesinde, rahim ve karın ön duvarındaki kasları gevşetir. Bu da damarlarda gevşemeyi sağlar, kan miktarını artırır, hızlanan dolaşım da rahatlamayı sağlar.

Vinyasa Yoga ve Egzersiz Yapın

Pek çok kadın adet dönemini yatağında geçirmek istese de bu dönemde yapılan hafif egzersizler, özellikle de yoga adet sancıların azalmasında faydalı olacaktır. Yürüyüş, hafif tempoda koşu, pilates dans ya da nefes egzersizleri  kasılmaları önleyerek sizi rahatlatacaktır.

Beslenmeye Dikkat

Regl döneminde tuzlu yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Fazla tuz vücutta su tutacağı için şişkinliğe sebep olacak ve bu da sizi rahatsız hissettirecektir.  Ananas, muz ve kereviz adet sancılarının azalmasında yardımcı olur. Ayrıca melisa ve rezene çayı da krampların azalmasında ve sakinleşmenizde etkili olacaktır.

Kafeinden Uzak Durun

Sabahları kahve içmeden ayılamayanlara kötü haberimiz var! Kahve güne başlarken sizi dinç hissetmenizi, işe odaklamanızı kolaylaştırabilir. Ancak adet döneminde kafein regl semptomlarını kötüleştirir.

Daha Çok Su İçin

Suyun vücuda faydaları saymakla bitmez. Özellikle regl döneminde vücudunuz sıvı kaybederken, su içmeye daha fazla önem vermeniz, şişkinlik, halsizlik gibi regl problemlerini azaltacaktır.

Bitter Çikolatanın Gücü

Regl döneminde kadınlar, tatlı krizine girmesiyle meşhurdur. Bu dönemde vücudunuzda ciddi şekilde magnezyum kaybı yaşarsınız. Bu kaybı tamamlamak için en ideal besin ise kakaodur. Bitter çikolata bir yandan sizi mutlu ederken diğer yandan içeriğindeki antioksidan ile kaslarınızın gevşemesine ve rahatlamanıza yardım edecektir.

Uyku Düzeninizi Koruyun

Adet döneminde uyku düzeninin bozulması oldukça normaldir, bu durumun sizi huysuzlaştırabilmesi de normaldir. Daha sakin bir regl dönemi için uykunuzu aksatmayın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir