Saç

Saçlarınızı Doğru Yıkıyor Musunuz?

Yazar  | 

Saçlarınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz? Daha da önemlisi nasıl yıkıyorsunuz? Saçlarınızı doğru şekilde yıkamak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Doğru teknikler kullanarak saçlarınızın kırılmasına engel olabilir ve daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Saçınızı iyi ıslatın: Şampuan eklemeden önce, saç iyice ıslatılmalıdır. Sıcak su saça sıkışan herhangi bir kir veya yağı saçtan koparmak için iyi bir araçtır bu sayede kirler saçtan akmak için hazırlanmış olacaktır. Saçlarınızı ılık suyla ıslattığınız zaman, kafa derisi üzerinden yağların temizlenmesi için ortam oluşur ve kafa derinizin nefes alması için gerekli olan ilk adımı uygulamış olursunuz.
Saçınızın ihtiyacına uygun şampuan tercih edin: Saçın en kırılgan kısmı uç kısmıdır bu nedenle dikkatli olmanız gerekli. Saçlarınızı şampuanlarken saçınızın uzunluğu dikkate alarak şampuanlama yapmanız gerekir. Saç derinize şampuanı direk uygulamamanız gerekli. Saç uçlarınızdan uçlara doğru şampuanı yaydırın. Amacınız saçınızı temizlemek saç deriniz için sadece köpük yeterli olacaktır.
Saçlarınıza nazik davranın: Saç uçlarınızı yıkarken olabildiğince köpükleyin ve fazla dokunmamaya çalışın saç diplerinize ise parmak uçlarınız ile yavaş yavaş daireler çizerek masaj yapın. Bu sayede kan dolaşımınız artar ve saç kökleriniz canlanır bu sayede saçlarınızın uzamasına yardımcı olmuş olursunuz.
Durulayın ve tekrar şampuanlamayın: Şampuan şişenizin arkasında talimatları okuduğun zaman iki kez saçınızı yıkamanız söylenebilir fakat gerek yoktur. Saçınızı bir kere yeterli miktarda şampuanla yıkamak yeterlidir. Saçınıza güçlü bir yağ sürmediyseniz ikinci şampuanlama saç derisinde kurumalara sebep olacaktır.
Saç kremi kullanın: Saçınızı hafif bir şekilde sıkın ve fazla suyu akıtın. Ardından köklerden yukarı doğru kremi uygulayarak 3 4 dakika kadar bekleyin ve tamamen kremi akıtmadan saçınızı durulayın.
Soğuk su ile son durulama yapın: Bu sayede saçlarınız canlanacak ve saç deriniz yeniden uyarıldığı için kan dolaşımı artarak hücrelerin beslenmesine hız verecektir.

Eğer her gün saçınızı yıkıyorsanız kesinlikle her gün şampuanlama işlemi yapmamalı ve her duş sonunda soğuk su ile son durulamanızı yapmalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir