Fitness

Sağlıklı Ve Formda Bir Yaz!

Yazar  | 

Sıcak günler geldi.Havaların ısınmasıyla birlikte herkesi bir telaş aldı. Kimi kış mevsiminin olumsuz etkilerinden kurtulmak, kimisi kilo vermek, kimileri de sağlıklı ve fit kalmak için harekete geçti. Herbalife Fitness Danışmanı Ebru Karaduman,  daha sağlıklı ve fit karşılamak için bahar mevsiminin iyi değerlendirilmesi gerektiğini, temiz havada yapılacak sporun oksijen kapasitesini artırdığını söyledi.

Ebru Karaduman, baharın gelmesiyle aleni hava aktiviteleri için bütün engellerin ortadan kalktığının altını çizdi. Yaza hazırlık süresince düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra, bedensel aktivitenin de önemine dikkat çeken Karaduman, “Peki, yaza hazırlık için neler yapmalıyız?” sorusuna bakın nasıl yanıt verdi.

Yaza hazırlık önerileri

Öncelikle temiz havada bol bol soluk alıp vererek oksijen kapasitenizi geliştirin. Egzersiz sırasında doğru soluk alışverişi, hareketin kalitesini artırıyor. Temiz havada 5 dakikalık soluk egzersizi bile edebiyat geldiğini içinizde hissetmenizi sağlayacak en iyi formüllerden biri.

Günlük hayatınızı aktifleştirin; en azından kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine, yürüyün ya da bisiklete binin. Asansör yerine merdiven kullanmak da yalın fakat güzel bir başlangıç olabilir.

Bölgesel kilolarınızdan bu egzersizlerle kurtulun

Yaz öncesi fiziksel toparlanma için bölgesel egzersizlerin olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Herbalife Fitness Danışmanı Ebru Karaduman, bölgesel egzersizler için 5 hareketi şu şekilde sıraladı:

Kalça ve baseninden şikayeti olanlar bu egzersiz sizin için

Olduğunuz yerde, bacakları omuz genişliğinde açıp, oturma pozisyonuna gelene kadar çöküp kalkın. Yani squat! Kalça ve basen bölgenizin nasıl sıkılaştığını göreceksiniz. Bu hareketi 15 defa yine edip 2 set yapın.

Kısa kollu kıyafetler kollarınızda daha güzel duracak

Ellerinize iki adet dambıl ya da su şişesi alıp, kollarınızı evvel öne sonra yana doğru, omuz hizasına kadar kaldırıp indirin. Kol kaslarınız maksimumda çalışacak ve edebiyat giyeceğiniz kısa kollular size daha çok yakışacak. Bu hareketi 15 defa yine edip 2 set yapın.

Karın kası yapmak isteyenler bu egzersiz tam size göre

Sırt üstü yatın, ellerinizi boynunuzun altına yerleştirin. Nefes alın ve soluk verirken üst vücudunuzu yukarı doğru kaldırın. Mekik hareketini bilmeyen yoktur, mühim olan soluk ile kontrollü bir şekilde yaparak, karın kaslarınızın yandığını hissedebilmeniz. Bu hareketi 30 defa yine edip 2 set yapın.

Sırt kası yapın kendinizi daha kuvvetli hissedin

Yüz üstü yatın, kollarınızı öne doğru uzatın. Kollarınızı kalça hizasına doğru indirirken aynı sırada göğsünüzü yukarı doğru kaldırın. Sırt kaslarınız ne kadar çalışırsa, kendinizi o kadar kuvvetli hissedeceksiniz. Bu hareketi 15 defa yine edip 2 set yapın.

Enerjinizi açığa çıkarmak için zıplayın

Olduğunuz yerde çökün ve soluk verirken yukarı doğru zıplayın. Durmak yok; enerjinizi açığa çıkarıncaya kadar devam edin. Bu hareketi 15 defa yine edip 2 set yapın.

Sağlık ile ilgili diğer haberler için tıklayınız.

Kaynak(aktifmedya)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir