Sağlık

Sağlıklı Yaşamak İçin Günlük Hayatta Uygulanabilecek 7 Şey!

Yazar  | 

1. Öpüşmeye Son Verin

Öpüşmek başta grip gibi bir çok hastalığın yayılmasında en büyük etmendir ve bulaşıcı hastalıklar bağışıklık sistemimizi derinden etkilemektedir. Toplumumuzda bir gelenek gibi yaygın olan bu durumu ayıp da olsa tokalaşarak geçiştirmeliyiz.

2. Pozitif Olun

Gülün eğlenin. Endorfin ve seratonin iyi huylu hücrelerin çoğalmasına yardımcı olur. Dertlerinizi paylaşın, çevrenizle ilgilenin. Genel geçer şeylere aldanmayın kendinizi boşuna üzülmüşüm diyeceğiniz olaylara kanalize etmeyin.

3. İnançlı Olun

Sizden daha yüce bir olaya inanmak size güç ve kuvvet verecektir. Tevekkül sizi hayata bağlayacaktir umut verecektir. Bu hastalıkta, sağlıkta, ekonomik zorlukta, dargınlıkta her zaman sizi ayakta tutacaktır. Dünya sağlık örgütünün yaptığı araştırmalarda da maneviyatın tedavi ve tedavi sonrası iyileşme sürecinde yardımcı olduğu açıklanmaktadır.

4. Zeytinyağını Baş Tacı Yapın

Diğer bütün yağlardan vaz geçin artık. Zeytinyağı mucizesini hayatınıza muhakkak sokun. Bu bir zorunluluk diyebiliriz. Pahalı demeyin yıllık zeytinyağı harcamanız haftalık sigara harcamanız kadar ancak vardır. Marketlerdeki güvenilir markaların naturel sızma olanlarını alın. Rafine ve riviera yağlar kimyasal işleme maruz kalmaktadır kaçının. Doğal diye markasız ambalajsız almayın, nebati yağlarla karıştırılmış asitli zeytinyağı ekstratina maruz kalabilirsiniz. Zeytinyağı vücudunuzu temizleyecek ve yenileyecektir.

5. Doğal ve Mevsiminde Beslenin

Fast-Food alışkanlığınız varsa bunu azaltmaya bakın. Lifli ve gdosuz ürünler tercih edin. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin, bu hem cebinize hem sağlığınıza faydalı olacaktır. Tahıllı unlarla ve ekşi mayayla üretilmiş ekmekleri almaya özen gösterin. Bunu evlerinizfr kolaylıkla yapabilirsiniz. Bol antioksidan ve hücre yenileyici içeren koyu renkli sebze ve meyveleri çiğ olarak yemeyi aklınızdan çıkarmayın. Keçi peyniri, günlük süt, taze deniz balığı ve gezen tavuğu da unutmayın.

6. Fiziksel Aktivitede Bulunun

İllaki spor salonlarında ter atmanız değil bahsettiğimiz. Evinizden çıkarken asansörü değil merdivenleri tercih edin. Ya da iş yerinize bir durak önceden inerek gidin. Yürüyüş en ekonomik ve en çok kasa hizmet eden spordur. Fırsat buldukça özellikle temiz hava soluyabileceginiz mekanlarda yürüyüş yapın.

7. Hijyene Önem Verin

Sağlıklı ve hastalıklardan korunarak yaşamanın bir baska altın kuralı temizliğe iltimas göstermektir. Antibakteriyel sabunları tercih edin. Bulaşıcı bir rahatsızlığa sahipseniz materyalleri ortak kullanmayın. Bu hem sizin bağışıklık sisteminiz düşük olduğu için sizi hem dr diger fertlere bulaşma riskinden dolayi diğerlerini olumsuz etkilemektedir. Kalabalık ortamlarda maske kullanmaya özen gösterin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir