Psikoloji

Selfie Çekme Yönüne Göre Karakter Analizi!

Yazar  | 

Hanımlar beyler, çektiğiniz selfie’lere şöylece bir göz gezdirin bakalım! Fotoğraflarınızda ki sonuç aşağıdakilerden hangisine benziyor? En çok çektiğiniz selfie türü A mı, B mi yoksa C mi?

10122

A Grubu: İrdeleyen İncelikli İnsan

Kamerayı sol tarafınızda tutarak selfie çekiyorsanız, sonuç A’daki gibi çıkacaktır. A grubu selfie çekenler oldukça ince düşünen, fakat hayata aynı zamanda kuşbakışı bakmayı da bilen insanlardır. Bu gruba dahil olanlar, selfie çekmekten çok keyif almıyor olabilir. Selfie çekmesinin ardında genellikle sosyal çevresine vermek istediği bir mesaj vardır. Dolayısıyla şuna benzer karmaşık duygular hissedebilir: “Selfie çekmek saçma bir şey ama aynı zamanda “buradayım” diyebilmeliyim. Şimdi sinema klübündeki arkadaşlarımın saygısını kazanabilmem için bu bağımsız film afişinin önünde bir selfie çekmem oldukça yardımcı olacak. Haydi düşünme bir selfie çek ve onlara burada olduğunu göster!”

B Grubu: Sosyal Ağlara Değil Gerçekliğe Odaklı İnsan

Kamerayı tam karşınızda tutarak ön cepheden bir fotoğraf çekiyorsanız sonuç B’deki gibi olacaktır. Bu kötü çıkma riski en yüksek fotoğraf açısıdır. Dolayısıyla B grubuna dahil olanların, genelde selfie’yi görecek diğer insanların yargılarını fazla iplemediklerini söyleyebiliriz. Sanatı sanat için yapanlar gibi selfie’yi selfie için çekerler. İyi ya da kötü çıkıp çıkmadıklarını da A ve C grubu insanlarına kıyasla çok daha az düşünürler. Onlar aslında o sırada bulundukları eğlenceli ortamın tadını çıkarmaya odaklıdır, anı yaşar. O arada selfie’yi de çekip aradan çıkarırlar ve üzerinde durmazlar fazlaca… Gerçek hayattaki sosyal becerileri yüksek insanlarda bu selfie stili sıkça görülür. Belki de o sırada partideki herkes selfie çekmeye başladı diye öylesine de çekmiş olabilir o selfie’yi, yani sosyal ağlarda ilgi görmekten ziyade o anda oradaki arkadaşlarına uyum sağlamaya daha fazla odaklıdır.

C Grubu: Selfie Çekmekten Keyif Alanlar Derneği

Kamerayı sağ tarafınızda tutarak selfie çekiyorsanız, sonuç C’deki gibi olacaktır. C grubu insanları selfie çekmekten keyif alırlar, A ve B grubuna kıyasla daha sık selfie çekmeleri olasıdır. Zaten en iyi selfie’ler de onlardan çıkar. En iyi selfie pozunu yakalayana kadar birkaç defa çekim yapmaları olasıdır. Tüm filtreleme programlarını en iyi onlar kullanır. Kıyafetleriyle, saçlarıyla vs gerçekten cazibeli göründükleri anlarda mutlaka bir selfie çekerler. Selfie onlar için her türlü aktivitenin belgelendiği bir ritüeldir. Grup halinde selfie çekme teklifleri de sıklıkla C grubu insanından gelir. Onun için selfie ne olağanüstü bir şeydir ne de hor görülmesi gereken bir eylemdir. Yemek, içmek, selamlaşmak gibi günlük hayatın içinde yer alan bir insani durumdur.

Seninki ne çıktı?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir