Fitness

Voga Trendi

Yazar  | 

Her geçen gün spor trendleri değişiyor! Şimdilerde vogaya merak salanlar oldukça fazla. Yaratıcısı aslında iç mimar olan Juliet Murrel. Yoganın müzik eşliğinde yapılan hızlı versiyonu olan voga çılgınlığı yakında hepimizi saracak gibi.

Londra’nın doğusunda Juliet Murrel tarafından yakın zaman önce hayata geçen voga, Londra’nın batısında yaşayanların doğu tarafına koşarak gelmesinde büyük etken. Hipsterların en rağbet ettiği alternatif spor dalı; kalıcı olmaya aday. Peki voga tam olarak nedir dediğinizi duyar gibiyim.
Voga, yoga hareketlerinin hızlı versiyonu ve bol nefes alarak bol hareketli müzik eşliğinde vogue hareketleriyle yapılan bir egzersiz biçimi. Bir nevi vogueing! Voga ayrıca yogayı hayatlarına bir türlü yerleştirememiş insanlar için de birebir. Tıpkı yoga gibi ama aynı zamanda odağı kaybetmeden egzersiz isteyenlere… Bu yöntem nefesle, hareketleri senkronize ederek dansla birleştiriyor. Bir çok streching egzersizini seksenler müzikleriyle yapmak gibisi yok!
Juliet bir DJ arkadaşıyla beraber 50 dakikalık dersler veriyor Yaratcısı ise Juliet Murrel. Küçükken sık sık ateşli hastalık yaşayan ve bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan Julliet, yogaya başlayarak kendini güçlendirmiş. Hem ruhunu hem kalbini hem de vücudunu daha dinç tutmayı başarmış. Juliet o kadar enerjik ve yerinde duramayan birisi ki yogaya nasıl konsantre olduğunu sorarken “Aslında bir hız aradım yoganın içerisinde” cevabını almak şaşırtmadı beni. Derslerini bir dj arkadaşıyla 50 dakikalık yüksek tempolu müzik eşliğinde veriyor. Geçenlerde Soho House İstanbul’a gelen Juliet üyelere özel toplu dersler verdi. ‘Madonna şarkısında dans ederken yoga yapmak isterseniz bu fitness class tam size göre!’ mottosundan yola çıkan Julliet oldukça çok hayran kazanmış. Önümüzdeki aylarda tekrar İstanbul’da olacak. Zaten İstanbul’a ikinci gelişi. Özellikle Kapalıçarşı’ya hayran olmuş. Voga aslında yeni değil, tam sekiz yıldır var diyen Juliet; “ Olay, ilk önce vogue hareketleriyle başlayıp, şu anda 50 dakikalık fitness hareketlerine vardı” diyor. Ben de hemen bu sporu yaparken ne giyelim diye soruyorum. Gülümseyerek yanıt veriyor: “ Kim ne hissediyorsa onu giysin. Mesela isteyen seksenlerin mayosuyla gelsin isteyen pijamasıyla. Önemli olan aynı frekansta en mutlu, yorulduğunu hissetmeden dans etmek, voga yapmak.”

 

Kaynak(haberdar)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir