Yeni Trendler

Yeni Moda Akımı: Dermal Piercing

Yazar  | 

Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan moda akımı dermal piercing. Piercing ailesine yeni katılan dermal piercing yeni neslin epey ilgilisi çekmiş durumda. Peki, deriden bir parça alınarak yapılan ve sonrasında çıkarıldığında iz bırakan bu işlem ne kadar sağlıklı?  İşte, detaylar…

Dermal Piercing Nedir?

Zamanında bir güç gösterme geleneği olan piercing, günümüze aksesuar olarak sıklıkla tercih edilmekte. Genellikle dil, kaş, göbek, meme ucu ve burunda görmeye alıştığımız piercing akımına yakın zamanda bir yenisi daha eklendi. Dermal piercing, cilde direkt uygulanır, diğerleri gibi cildi delerek geçmez. Vücutta vurgulanmak istenen yerde deriden bir parça alınarak piercing yerleştirilir. Çapaya benzer titanyum malzemeden yapılan materyal derinin üst tabakasının altına yerleştirilir. Bu esnada kullanılan malzemenin medikal çelik ya da titanyum olması önem taşır. İşlemi diğer piercinge göre daha zordur. Bu sebeple işlemi uygulayan kişinin profesyonel olması da oldukça önemlidir.

Dermal Piercing Yapımı

İşlemi yapacak uzman öncelikle uygulanacak  derice küçük bir delik açar. Ardından bu küçük deliğe dermal anchor’u (vidayı) pense yardımıyla deriye yerleştirir. Vida deri içinde kalır ve zamanla derinin iyileşmesiyle piercing de sabitlenir.

Dermal Piercing Zararları

İşlemi ve iyileşmesi diğer piercing türlerine göre daha zor olan dermal piercing, diğer uygulamalarla aynı riski taşımaktadır. Derinin piercingi kabul etmeyip atması ya da bir yere takılıp kayması muhtemel. Bakımını özenle yapıldığı sürece uzun yıllar kullanabilirsiniz. İyileşme süresinde elle temastan mümkün olduğunca kaçının, tuzlu su ya da okyanus suyu ile temizleyin.

Dermal piercing düzenli bakımı yapıldığı ve darbelerden korunduğu takdirde 4-6 hafta içerisinde tamamen iyileşir. Bu süre içerisinde yaranızdan sarımsı bir akıntı geliyorsa doktora göstermenizde fayda olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir