Makyaj & Cilt Bakımı

Yüzünüzü Doğru Yıkıyor Musunuz?

Yazar  | 

Genç ve güzel bir görünüm için cilt sağlığı çok önemlidir. Sağlıklı ve parlak bir cildin sırrı ise iyi bir cilt temizliğinden geçer.

Yüz yıkamak, cilt temizliğinin ilk kuralıdır. Yüz yıkamanın amacı cildinizdeki gözenekleri tıkayan kiri arındırmaktır. Böylece cildi temizler ve ölü deriden arınmasını sağlarsınız. Aynı zamanda temiz bir yüze uygulayacağınız cilt bakım ürünlerinden daha iyi bir performans alırsınız. Tüm bunlar için ilk önce yüzünüzü doğru yıkadığınızdan emin olmanız gerekir.

Hemen herkesin sabah uyandığında yaptığı ilk iş olan yüz yıkamak çoğu kişiye basit ve önemsiz gelebilir. Ancak bu ilk bakımda yapılan hatalar diğer çabalarınızı boşa çıkarabilir, cilt sağlığınızı tehdit edebilir.

Yüz Nasıl Yıkanır?

Yüzünüzü yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığı önemli bir noktadır. Sıcak su yüzünüzü kurumasına sebep olurken, soğuk su ise kirlerin tamamen arınmasını engeller. Bu yüzden ılık suyla yıkamak en doğru tercih olacaktır.

Yüzünüzü yıkamadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ellerinizin temizliği olmalıdır. Önce ellerinizi uygun bir sabun ile iyice temizlemeli ardından yüzünüze uygun sabununuz ile yıkamalısınız. Bu esnada alın, yanak ve burun kenarlarınız daha hassas olduğu için bu bölgeleri yavaşça ovuşturmalısınız. Ardından yüzünüzü ılık suyla iyice durulamalısınız. Son olarak temiz bir havlu yardımıyla yüzünüze hafifçe bastırarak kurulamalısınız.

Yüzünüzü çok sık yıkamak doğru bir davranış değildir. Çünkü cildinizin bir yağ dengesi vardır. Her aklınıza estiğinde yüzünüzü temizlemek bu doğal dengeyi bozabilir, fazla temizlenen cilt tahriş olabilir.

Sabun Seçimi

Yüzünüzü temizlemek için sabun kullanmak istiyorsanız öncelikle cilt tipinize uygun olan ürünü seçmelisiniz. Yağlı bir cildiniz varsa yağsız bir sabun tercih etmeli, kuru bir cildiniz varsa da nemlendirici özelliğine sahip sabunu tercih etmelisiniz. Sabun alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer  etken ise sabunun pH değeri. pH değeri düşün sabunlar cildi kurutarak çatlamasına sebep olur. Bu yüzden yüz sabunu alırken pH değerinin 5-6 civarında olmasına özen göstermelisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir